Geslaagd eredivisiedebuut van onze Marc Nagtegaal.

2019-12-10

Het nieuws komt voor Marc Nagtegaal toch onverwacht. Drie dagen nadat hij in de tweede divisie de wedstrijd Noordwijk - De Treffers heeft geleid, krijgt hij van ‘scheidsrechtersbaas’ Dick van Egmond hoogstpersoonlijk te horen dat zijn eerste eredivisieduel eraan zit te komen. ,,Dat kwam toch eerder dan verwacht, al had ik er stiekem op gehoopt. Vorig seizoen en dit seizoen verliepen de wedstrijden erg lekker. Dan weet je dat de kans een keer kan komen.’’

,,Ik ben de KNVB dankbaar dat ik nog voor de winterstop mijn kans heb gekregen. Nee, ik ben me niet anders dan anders gaan voorbereiden: ik heb gewoon mijn vaste routine gevolgd, trainingen met ook een stukje kracht daarin verwerkt, de stand opgezocht, de ploegen bekeken. En de nacht voor RKC - Heerenveen heb ik prima geslapen.’’

De wedstrijddag verloopt wel net even wat anders. Samen met zijn vader, vriendin Niki en collega-scheidsrechter en mentor Danny Makkelie geniet Nagtegaal van de lunch om zich vervolgens in de nabijheid van het Mandemakers-stadion bij de andere leden van het arbitrale kwartet te voegen. ,,Ik was niet veel nerveuzer dan normaal. Het grote verschil met de wedstrijden die ik hiervoor geleid heb, is toch wel alles om zo'n eredivisiewedstrijd heen. Media, afstemming met de VAR, de impact is groter. Toen ik onder dat enorme opblaasbeest bij RKC naar de aftrap liep, had ik wel het gevoel: dit is wél waarvoor je het doet.’’

RKC en Heerenveen maken het de debutant op het hoogste nationale voetbalpodium bepaald niet lastig. Pas na achttien minuten maakt Heerenveen-spits Jens Odgard de eerste overtreding. In de eerste helft zijn er meer corners dan overtredingen (zeven om zes). ,,De wedstrijd verliep in een bijzonder ontspannen sfeer. Pas vlak voor rust hoefde ik echt op te treden en dat was ook nog eens een uitgelezen moment: aanvoerder Daan Rienstra van RKC moest ik geel geven nadat hij zijn tegenstander aan het shirt had getrokken.’’

Op de tribune oogst de nieuwkomer lof. Langs de Lijn-verslaggever Ragnar Niemeijer laat de nationale voetbalvolgers met een knipoog weten dat de Ambachter ‘lekker fluit voor een Nagtegaal’.

Alleen RKC'er Stijn Spierings zoekt regelmatig de verbale confrontatie. Uitgerekend Spierings zorgt voor hét hoogtepunt van de middag met een schitterende treffer. ,,De voetballiefhebber in mij kwam op dat moment naar boven. Enkele minuten later zei ik tegen hem, dat hij schitterend had gescoord. We hadden even een vriendschappelijk contact.’

 Ook de aanhangers van de thuisploeg, die de hekkensluiter uiteindelijk met 1-3 zien verliezen, hebben goede woorden over voor de leidsman. ,,Deze scheidsrechter voelt de sfeer van de wedstrijd prima aan’’, laat een doorgewinterde RKC-supporter zich ontvallen. ,,Vorig seizoen heb ik hem al gezien en toen viel 'ie ook al op met zijn stijl van fluiten. Niet zo kinderachtig’’, laat zijn buurman weten. Nagtegaal heeft een lijn gekozen, waarbij hij laat spelen en de voordeelregel toepast wanneer het kan. ,,Ik heb gekozen voor een lijn die dichtbij mezelf lag en dat werkte goed.’’

Hét cruciale moment is de 1-2 van Odgaard, waaraan een buitenspellucht kleeft. ,,Mijn assistent Angelo Boonman riep meteen al dat het ‘scherp’ was, wat inhoudt dat het lastig te zien was. Ook VAR Allard Lindhout kon niet beoordelen of het buitenspel was.’’

Na afloop complimenteren spelers, trainers, Dick van Egmond en Danny Makkelie Nagtegaal met zijn optreden. ,,Als het niet over de scheidsrechter gaat, dan heb je het goed gedaan’’, constateert de hoofdpersoon. ,,Met mijn vriendin ben ik nog iets gaan eten op het Veerplein in Zwijndrecht en pas daarna heb ik mijn telefoon weer ingeschakeld. Die ontplofte bijna van de reacties. Dit was gewoon een fijne ervaring’’, geniet Nagtegaal, die in de aanloop toch weer het predikaat ‘ABBA-scheidsrechter’ - naar aanleiding van de penaltyreeks die hij ooit bij FC Lisse - Hoek op een andere dan voorgeschreven wijze liet nemen - opgeplakt kreeg. ,,Dat zal altijd wel aan me blijven kleven. Na vandaag zien mensen me misschien als de eredivisiescheidsrechter. Ik ben benieuwd naar het vervolg.’’

 

Geslaagd eredivisiedebuut van onze Marc Nagtegaal.